Procedury bezpieczeństwa podatkowego

Przygotowujemy i pomagamy wdrożyć procedury wewnętrzne, które zwiększają bezpieczeństwo podatkowe prowadzonej działalności gospodarczej.

1. Procedura w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych

Mimo tego, że procedura w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych jest obligatoryjna tylko dla niektórych przedsiębiorstw, postulujemy jej wprowadzenie u większości naszych klientów. Z doświadczenia wiemy, że pozwala ona wprowadzić mechanizmy kontrolne, które umożliwiają monitorowanie udziału podatnika w czynnościach traktowanych w świetle prawa jako schematy podatkowe.
Procedura taka jest jednym z instrumentów zarządzania ryzykiem podatkowym. Pozwala zgromadzić ważny materiał dowodowy, który może być użyty na korzyść klienta w postępowaniu podatkowym.

2. Polityka cen transferowych

Jest to dokument wewnętrzny, który określa zasady i warunki, na jakich przedsiębiorstwo uczestniczy w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. W tym kontekście właściwe rozpoznanie funkcji gospodarczych, wykorzystywanych aktywów, a przede wszystkim obszarów ryzyka, pozwala podatnikowi prawidłowo określić warunki, na których będą opierać się wzajemne relacje gospodarcze.
Z uwagi na obowiązujące przepisy, które nakładają na każdego przedsiębiorcę obowiązek przestrzegania warunków rynkowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi, zalecamy wdrożenie polityki cen transferowych niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i wartości przeprowadzanych transakcji.
Rozwiązanie to jest jednym z instrumentów zarządzania ryzykiem podatkowym. Polityka cen transferowych może stanowić ważny materiał dowodowy świadczący na korzyść podatnika w przypadku prowadzonej kontroli podatkowej.

3. Polityka należytej staranności w podatku VAT

Jest to dokument wewnętrzny, który określa sposoby przeciwdziałania nieświadomemu uczestnictwu podatnika w transakcjach związanych z oszustwami w zakresie podatku VAT.
Z uwagi na to, że przepisy ustawy o VAT nakładają na każdego podatnika obowiązek dochowania należytej staranności w weryfikacji rzetelności kontrahentów, zalecamy wdrożenie takich procedur niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Niedochowanie należytej staranności może skutkować odebraniem prawa do odliczenia podatku VAT oraz narazić na sankcje karno-skarbowe.
Rozwiązanie to jest jednym z instrumentów zarządzania ryzykiem podatkowym. Pozwala zgromadzić ważny materiał dowodowy, który może być użyty na korzyść klienta w postępowaniu kontrolnym w kontekście badania jego ewentualnego udziału w oszustwie podatkowym.